25 Mart 2010 Perşembe

gastrit

Bir süredir arama sayfalarımızın raporlarını inceledik ve bir çok ziyaretçimizin sitemizde gastrit rahatsızlığını aradığını farkettik ve sizin için bir araştırma yaptık. Kısaca gastrit nedir ve nasıl tedavi edilir açıklıyoruz.

Midenin iç yüzündeki mide zarının iltihaplanmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Genel olarak mide iltihabı veya mide nezlesi de denir.
Gastrit sebepleri
Ağır yemekler, fazla kuru veya sert yiyecekler, hamur işleri, tatlılar, acı ve baharatlı yiyecekler, alkol, fazla miktarda çay, kahve veya sigara içmek, yemek saatlerinin düzensiz olması, çabuk çabuk ve çiğnemeden yemek, fazla ilaç kullanmak, ateşli hastalıklar, karaciğer veya safra kesesi hastalıkları, kalp hastalıkları veya romatizmadır. Tedaviye başlamadan önce hastalığın nedenini tespit etmek gerekir.

Gastrit Belirtileri
Mide ağrısı, bulantı veya kusma, baş ağrısı, iştahsızlık, aniden çıkan ateş, baş dönmesi, dilde beyaz pas, yorgunluk görülür. Midenin üzerine bastırlınca da ağrı hissedilir. Bu belirtiler özellikle ilk bahar ve son bahar aylarında artar.

Gastrit Tedavisi
Perhiz ve istirahat şarttır. Hastalığı doğuran nedenler ortadan kaldırılır. Hafif yiyecekler yenir. Aspirin gibi ilçlar kullanılmaz. Yemekler, yavaş yavaş ve çok çiğnenerek yenir.

Gastrit’in bir sonraki aşaması ülser olabilir.

1 yorum:

  1. Öncelikle makalelerinizdeki içtenlik için teşekkürederiz. Avukat danışma olarak sizleri sitemize davet ediyoruz

    YanıtlaSil